Botrytis (позната още като “сива плесен” или “сиво гниене”) напада слабите растения или отмиращите цветове. Всъщност в природата сивата плесен/сивото гниене спомага за осъществяване на кръговрата на веществата в растенията, като ги разрушава и предоставя хранителни вещества за почвата. Затова този вид гъба в действителност играе жизненоважна роля в естествения цикъл на растеж. Но когато нападне културите ви, тя е вредител!
Накратко за вредителя
- Какво представлява Botrytis?
- Botrytis cinerea е некротрофна гъба, което означава, че тя убива гостоприемника си, за да получи всички хранителни вещества, от които се нуждае.
- Как се разпознава?
- Тъканта, по която се развива сивото гниене, потъмнява и понякога омеква вследствие на измиране на клетките на гостоприемника. След време върху образувалите се тъмни петънца се формира мъхест слой от сива плесен.
- Какво да направите?
- Никога не позволявайте заразеното растение или части от него да влязат в контакт с други растения.
Жизнен цикъл на Botrytis
Ранното развитие на сивата плесен/сивото гниене обикновено започва от заразените растителни остатъци от предходни култури, оставени на полето. Мицелът, намиращ се в остатъците, започва да се развива при повишение на температурите, например през ранната пролет. На силна светлина мицелът започва да произвежда структури, които се наричат “конидиоспори”. В крайната част на тези конидиоспори се образуват спори, наричани “конидии”, които се пренасят по въздуха и може да влязат в контакт с листата или стъблата на културите.
Симптоми на болестта
Първоначално гъбичната инфекция по цветовете не се забелязва. Хлорозата – заболяване, при което растителната тъкан изглежда кафява и влажна на инфектираното място – е един от първите симптоми, които са индикация за възможна атака на Botrytis. Появата на по-светли на цвят петна върху цветовете с тъмнокафяв ореол около тях може също да е индикация за заразяване с плесени.
Как да избегнем болестта?
Особено важно е да се избавите от всички части на растението, които са заразени с Botrytis. Заразените части трябва да се отстранят веднага.
Никога не позволявайте заразеното растение или части от него да влязат в контакт с други растения, защото дори при най-лекия допир във въздуха ще полетят облаци от сиви спори. После тези спори ще попаднат върху здрави растения и може да ги заразят. Добрата вентилация е важен фактор за поддържане на малко по-ниска влажност около листата и цветовете. При култури, отглеждани на открито, когато се очакват валежи от дъжд, е препоръчително растенията да се поставят в полиетиленов тунел. Така ще предпазите растенията от намокряне.
Важно е също така да бъдете нащрек за вредители, като например гъсеници, които може да увредят кутикулата на растенията, през която B.cinerea може по-лесно да проникне в растението. За гъбата е по-лесно да зарази растения, които са били повредени от дъвчещи вредители. Други насекоми като трипсите могат да пренасят и разпространяват спорите на Botrytis.
Способи за контрол на болестта
Доказано е, че няколко микроорганизма се ползват с успех при контрола на B. cinerea по отношение на голям брой култури. Clonostachys rosea (= Gliocladium roseum) е гъба, която се използва за борба и превенция на атаки от Botrytis, поради способността си да потиска образуването на спори. Някои нематодни видове също се използват за ефективен контрол на сивата плесен/сивото гниене.
Много препарати на основата на хранителни екстракти се предлагат на пазара предимно като средства за предотвратяване на атаката и развитието на B. cinerea. Постигнати са добри резултати с екстракти от мащерка, семена от цитрусови култури, обикновен риган, мента, чесън и черен пипер, като списъкът не се изчерпва с тях.